Krankengeld / nemocenská v Německu
CO DĚLAT, KDYŽ ONEMOCNÍTE
Velmi důležité je ihned zajet k doktorovi a nechat si vystavit neschopenku. POZOR: v ČR se odesílá neschopenka pouze zaměstnavateli, v SRN je to jinak:
Pokud mluvíte německy a je to možné, doporučuji si zajet přímo k německému doktorovi, ušetříte si hodně času s případnými překlady lékařských zpráv apod. Německý lékař také ví nejlépe, co pojišťovna i zaměstnavatel potřebuje. Německé neschopenky jsou na rozdíl od českých vystaveny tak, že se řídí německými zákony a je v nich vše potřebné.
Ihned telefonicky, mailem či sms kontaktujte zaměstnavatele.
Odešlete jednu část neschopenky neprodleně na německou pojišťovnu, i když marodíte pouze krátce a bude Vás platit zaměstnavatel. Neschopenku musí dostat pojišťovna nejdéle do týdne od jejího vystavení (ne odeslat, již ji tam musejí dostat). Posílat vždy doporučeně s dodejkou, ideálně ze SRN (per Einschreiben mit Rückschein).
na neschopence pro pojišťovnu MUSÍ být uvedena diagnoza nemoci v mezinárodním tvaru - pozor - český lékař to nepíše automaticky, je nutno mu to sdělit. Když ji posíláte, přiložte Vaše číslo pojištění - Versichertennummer.
Odeslat jednu část neprodleně Vašemu zaměstnavateli, nejdéle do 3 pracovních dnů ji musí mít. Pozor: většina zaměstnavatelů vyžaduje, abyste zavolali, dali vědět ihned když víte, že jste nemocný/-a
Pokud pojišťovna nedostane Vaši neschopenku včas, nic vám nezaplatí a mohou Vás případně i vyřadit z pojištění (po ukončení prac. poměru).
Pokud bude chtít pojišťovna i zaměstnavatel neschopenky z ČR přeložené, mají na to právo. Velmi často chtějí překládat i lékařské zprávy a nálezy.
Některým pojišťovnám lze zasílat neschopnenku i e-mailem, informujte se na Vaší pojišťovně.
V ČR od 01.01.2020 - elektronická neschopenka
Pokud navštívíte českého lékaře, musíte ho upozornit, že potřebujte 2 výtisky neschopenky, protože pracujete v zahraničí.
platí předchozí body - ihned odešlete zaměstnavateli i na pojišťovnu
na neschopence pro pojišťovnu MUSÍ být uvedena diagnoza nemoci v mezinárodním tvaru a předpokládané datum ukončení nemoci, případně další datum návštěvy.
zaměstnavateli dávejte část neschopenky, kde není uvedena diagnóza.
NA CO MÁTE NÁROK
Prvních 6 týdnů nemoci platí zaměstnavatel (pokud máte v průběhu jednoho roku ale například stejnou diagnozu již podruhé, tak se tyto doby sčítají
Výjimkou je první měsíc zaměstnání, ten platí vždy pojišťovna.
Po 6ti týdnech Vás platí pojišťovna.
OČR - NEMOCNÉ DÍTĚ
OČR v SRN je velmi odlišné od českého systému. Neplatí ani pro každého stejně, záleží i na pracovní smlouvě, příp. kolektivní smlouvě
Pokud je ve smlouvě vyloučen par. 616 BGB, nedostanete zaplacen ani jeden den (toto bývá ve smlouvě uvedeno velmi často).
Pokud zaměstnavatel neplatí nic a dítě je pojištěno přes Vaši německou pojišťovnu (to je pouze v případě, že druhý rodič
nepracuje v ČR), pak máte nárok na částečnou kompenzaci od pojišťovny - 90 procent čisté mzdy po dobu max. 10 dní/rok.
Další podmínky: dítěti musí být do 12ti let a nesmí být žádná jiná osoba v domácnosti, která nepracuje.
Pokud bude chtít pojišťovna i zaměstnavatel neschopenky z ČR přeložené, mají na to právo.
NEMOC A VÝPOVĚĎ
Může zaměstnavatel dát výpověď v době nemoci? Ano, pokud pro to jsou důvody, nemusí čekat na konec neschopenky. Zaměstnavatel by měl ale vždy udat důvod výpovědi. Bližší info o výpovědích máme na stránkách, věnující se podrobně tomuto tématu.
Zaměstnavatel může dokonce dát i výpověď z důvodu dlouhodobé nemoci nebo většího počtu krátkodobých nemocí.
Při onemocnění ve výpovědní lhůtě budete pobírat nemoceskou od zaměstnavatele či pojišťovny až do konce nemoci, musíte ale nadále zasílat neschopenky a jejich prodloužení včas pojišťovně a zaměstnavateli. Nestačí jen začátek či konec,
ale i datum příští návštěvy.
Pozor: pokud Vám vyprší výpovědní lhůta, zaměstnavatel Vás odhlásí u Vaší pojišťovny. Abyste nepřišli o nárok na nemocenskou, nahlašte tuto skutečnost
ihned na pojišťovně i na německém úřadě práce, v opačném případě Vám mohou pozastavit výplatu nemocenských dávek.
PROBLÉMY S VÝPOVĚDÍ, NEVYPLACENÉ NEMOCENSKÉ ATD
Velmi často dochází k tomu, že pokud onemocníte, dá Vám zaměstnavatel výpověď. Pokud si myslíte, že není oprávněná (není uveden důvod apod), obraťte se vždy nejdéle do 3 týdnů od obdržení výpovědi na Arbeitsgericht (pracovní soud
při úřadu práce v SRN.
Pozor na případný začátek nemoci poslední pracovní den. Zaměstnavatel může napadnout, že nemoc je simulovaná. Situaci pak řeší často MDK Dienst, která přezkoumává rozhodnutí lékaře.
POkud jste nemocni delší dobu než 6 týdnů, může si pojišťovna vyžádat veškeré podklady k nemoci (přeložené), případně Vás poslat ke svému lékaři. Dokonce mohou nemocenskou zastavit, i když dle lékaře jste nadále nemocen.
Je třeba toto řešit ihned, obrátit se ideálně na právníka. Pojišťovny nyní postupují velmi tvrdě.
Při problémech se obraťte nejprve přímo na pojišťovnu a zaměstnavatele, při špatné komunikaci na pracovní soud (Arbeitsgericht u každého německého úřadu práce).
Z časových důvodů Vás nejsme schopni zastupovat na jednotlivých úřadech.