TĚHOTENSTVÍ
Co dál?
Hlášení zaměstnavateli
Ode dne, kdy zaměstnavateli ohlásíte, že jste těhotná, máte ochranu před výpovědí. Zaměstnavatel vám od této chvíle nemůže dát výpověď a nemůže vás propustit ani když jste ve zkušební době. Máte povinnost zaměstnavateli těhotenství nahlásit (§ 15 MuSchG ).
POZOR: pracovní poměr na dobu určitou - befristete Arbeitsvertrag
Pokud máte pracovní poměr na dobu určitou, pak bohužel neplatí předchozí bod. Zaměstnavatel vás totiž nepropouští, jen uplynula doba pracovního poměru. Tím pádem končí pracovní smlouva posledním dnem.
PRACOVNÍ PODMÍNKY
Zaměstnavatel musí příhlížet a případně upravit pracovní podmínky. Je možné upravit tempo práce, případně zkrátit pracovní dobu. Od roku 2018 platí pro různé obory předpisy. Prací nesmí být ohroženo těhotenství, informujte se u odborů, pokud si myslíte, že byste nějakou práci neměla vykonávat, případně si nechte napsat od lékaře potvrzení o zákazu nějaké konkrétní činnosti v těhoteství.
RIZIKOVÉ TĚHOTENSTVÍ / pracovní neschopnost
Pokud nejste schopna vykonávat práci částečně nebo vůbec, musí doktor vystavit buď generální zákaz výkonu práce nebo individuální zákaz výkonu práce. Generální zákaz by se dal stručně popsat tak, že pracovní prostředí není vhodné pro žádné těhotné ženy (práce s chemikáliemi, práce v mrazech apod). Individální zákaz výkonu práce může být omezen jen na určité činnosti - například pokud žena pracuje celý den ve stoje a je možnost, aby ji zaměstnavatel přeřadil na jinou pozici, může žena pracovat i nadále nebo pozici ve stoje střída s pozicí v sedě. Samozřejmě vše rozhoduje doktor, může rozhodnout i o tom, že žena nemůže vykonávat žádnou práci.V těchto případech máte nárok nadále na dávky ve výši průměrné čisté mzdy za poslední 3 měsíce. Pozor ovšem, pokud jste nemocná z jiného důvodu než těhoteství (například máte chřipku, zlomenou nohu apod), máte nárok na plnou mzdu pouze po dobu 42 dní, poté je již klasická nemocenská, která je nižší (70 procent hrubé mzdy, maximálně 90 procent čisté mzdy). Doporučuji německého lékaře, ten vždy ví, co pro německou pojišťovnu a zaměstnavatele vystavit. V ČR jsou podmínky jiné. Počítejte s nutnými překlady lékařských zpráv, pokud budete u českého lékaře. Neschopenka je nutná vždy, musí na ní být diagnoza a doktor musí vystavit i případný individuální nebo generální zákaz výkonu práce (odešlete jak zaměstnavateli, tak na pojišťovnu).
MATEŘSKÁ DOVOLENÁ
Nástup na mateřskou
Kdo má nárok
Pokud vám trvá pracovní poměr v Německu, máte nárok na 14 týdnů, a to 6 týdnů před porodem a 8 týdnů po porodu. V případě vícerčat může být prodlouženo až o 12 týdnů.
Náhrada a výše příjmu
Náhradu poskytuje jak pojišťovna, tak zaměstnavatel. Náhrada se vypočítává z průměrné čisté mzdy za poslední 3 měsíce před mateřskou. 13 EUR na den platí pojišťovna, zbytek doplácí zaměstnavatel.
Kde hlásit
Zaměstnavatele jste o těhotenství již informovala dříve, je ale třeba jak pojišťovně, tak zaměstnavateli doručit předpokládaný termín porodu, na pojišťovnu nahlásit i číslo účtu. Nenechávejte to na poslední chvíli,vše můžete hlásit ihned, co Vám doktor vystaví těhotenský průkaz.
Po porodu
Nejdéle 7 dní po porodu (respektive 7 týdnů před nástupem na rodičovskou dovolenou) máte povinnost zaměstnavateli nahlásit, dokdy budete chtít být na rodičovské dovolené. Nahlášení musí probíhat písemně a opravdu dodržte lhůtu sdělení. Rodičovská dovolená může trvat maximálně 36 měsíců.
RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ
Německý rodičovský příspěvek - Elterngeld
Kdo má nárok na Elterngeld
Pokud jeden z rodičů má pracovní poměr v Německu a druhý nemá v ČR žádný pracovní poměr, vzniká nárok na výplatu Elterngeld ze SRN. Samozřejmě i v případě, že oba rodiče mají pracovní poměr pouze v Německu. Další podmínkou je společné bydliště (pozor, můžete mít jiné trvalé pobyty, ale musíte spolu bydlet). Pokud jeden z rodičů pracuje v ČR, je nárok na klasický český rodičovský příspěvek a žádá se na úřadě práce v ČR. Elterngeld vyplácejí všechny spolkové země. V některých dalších pokračuje dávka Familiengeld (Betreuungsgeld). Zde záleží na tom, pod kterou spolkovou zemi spadá německý zaměstnavatel.
Výše a doba trvání
Minimální výše Elterngeld je 300 EUR / měsíc. Pokud se předloží příjmy za posledních 12 měsíců před nástupem na mateřskou, může být výše Elterngeld vyšší - pohybuje se pak mezi 65 - 67 procent z čisté mzdy. Plnou výši Elterngeld, tzv. Basiselterngeld lze čerpat pouze 12 měsíců (samoživitel/ka 14 měsíců), druhý rodič si může vzít 2 měsíce také (Partnerschaftsbonus). Pokud chcete čerpat 24 měsíců, nazývá se Elgerngeld PLUS, i to je možné, ale dostanete pouze polovinu částky (celkový příjem tedy bude stejný, jen je to rozděleno do více měsíců). Je nutné žádost podat včas, vyplácí se max. 3 měsíce zpětně. Po dávce Elterngeld může následovat dávka Familiengeld do 3 let věku dítěte (Bavorsko - 178 EUR/měsíc), Landeserziehungsgeld (Sasko - 150 EUR/měsíc). Basis Elterngeld, Elterngeld Plus a Partnerschaftsbonus je možno kombinovat. Celková částka opět zůstane stejná (max. 14 měsíců pro oba rodiče).
Příklady, jak je možno zažádat
Před německou žádostí si vyřiďte:
Další nutné dokumenty - zde stačí kopie:
Napište nám, až budete mít veškeré dokumenty připraveny, žádost zpracujeme.
Buďte trpěliví
Bohužel se jedná o velmi složitou dávku, a to z důvodů, že je nutné velkou část dokumentů nechávat úředně přeložit. Žádá se o ní u různých institucí podle místa výkonu práce, pro každou spolkovou zemi platí i jiná pravidla. Je takřka nemožné, se na jednotlivé instituce dovolat, telefony neberou či mají vyvěšeno. Často vyžadují dokumenty, které dříve nechtěli a lhůty na jejich zasílání jsou šibeniční. Vyřízení trvá klidně i více než půl roku.Napište nám: info@top-agentur.com